2050-ci ilə qədər dünya əhalisinin 9,1 milyardı keçəcəyi proqnozlaşdırılır. Artan dünya əhalisini qidalandırmaq üçün məhsuldarlığın daha da artırılması vacibdir. Bu səbədən, istənilən ölkədə kənd təsərrüfatı iqtisadiyyatın ən böyük sahələrindən biridir.
Mövcud tendensiyalar davam edərsə, proqnozlara görə, 2050-ci ilə qədər dünya üzrə azot istehlakı indikinə nisbətən 2,7 dəfə, fosforun istehlakı isə 2,4 dəfə artacaq. Gübrə istifadəsinin artması ekoloji stressi artırır.
Tədqiqatlara əsasən, gübrələrin yalnız 50%-i becərilən məhsullara düşür. Qalan 50% torpaqda kimyəvi proseslərdə iştirak edir və ya havaya və suya keçir.
Mineral gübrələr bitkilər üçün zəruri olan qida maddələrini ehtiva edən qeyri-üzvi birləşmələrdir. Mineral gübrələrin tərkibinə daxil olan maddələr (azot, fosfor, kalium) bitkilər tərəfindən asanlıqla istehlak edilir. Bu, məhsuldarlığın əhəmiyyətli dərəcədə artması ilə nəticələnir. Digər tərəfdən, mineral gübrələrin hesabına məhsulların sürətlə yetişməsi bu məhsulların keyfiyyətinin aşağı düşməsinə və dadının pisləşməsinə səbəb olur. Eyni zamanda, tərkibində artıq gübrə olan torpaqda torpaq qatının deqradasiyası müşahidə olunur.
Ətraf mühitin aqrokimyəvi üsullarla çirklənməsi, yəni. mineral gübrələrdən istifadə etməklə biosferin demək olar ki, bütün hissələrinə, o cümlədən su obyektlərinə, torpaq örtüyünə və atmosferə çoxtərəfli mənfi təsir göstərir. Bununla yanaşı, mineral gübrələr insan sağlamlığı üçün təhlükə yaradır. Beləliklə, azot gübrələrinin yüksək dozaları bitkilərdə nitratların yığılmasına şərait yaradır. Tərkibində yüksək miqdarda nitrat olan bitki qidaları qabul edərkən insan öz orqanizminə zərər verə bilər, çünki bağırsaq mikroflorasının təsiri altında nitratlar zəhərli nitritlərə çevrilir. Bu, kəskin mədə-bağırsaq pozğunluqlarına, zəhərlənməyə və xroniki xəstəliklərə səbəb ola bilər. Həmçinin, bu maddələrlə zəhərlənmə zamanı mərkəzi sinir sistemi əziyyət çəkir, ürək döyüntülərin və tənəffüs sayı artır, qanda süd turşusunun, xolesterinin, leykositlərin miqdarı artır. Nitritlər aminlərlə və amin turşuları ilə qarşılıqlı əlaqədə ola bilirlər, nəticədə xərçəngə səbəb olan nitrozaminlərə çevrilirlər. Flüorun miqdarın həddindən artıq olması flüoroz kimi xroniki xəstəliyə səbəb olur. Dişlərin toxumalarında və digər sümük birləşmələrində dəyişikliklə ifadə edilir. Məsələn, insanlarda yüksək dozada (2 mq/l-dən çox) diş minası məhv olur, çox yüksək dozada (8 mq/l) isə skeletin osteosklerozu baş verir.
Mineral gübrələrin tərkibində çoxlu zərərli qarışıqlar də var (stronsium, uran, sink, qurğuşun, civə, kadmium). İnsan orqanizmində böyrək, qaraciyər, bağırsaq kimi orqanlara, həmçinin qan dövranı sisteminə mənfi təsir göstərirlər. Beləliklə, məsələn, insan orqanizmində nitratlar nitritə çevrilir. Hemoqlobin nitritlərin təsiri altında orqanizmi oksigenlə təmin edə bilməyən methemoqlobinə çevrilir. Həddindən artıq nitritlərin qeyd olunması bədxassəli şişlərin inkişafına səbəb olur, immun sisteminin fəaliyyətini pozur və embrionun mutasiya riskini artırır.
Belə ki, mineral gübrələr, xüsusilə də düzgün olmayan, normadan artıq şəkildə istifadə edildikdə ətraf mühitin ekoloji vəziyyətinə və insan sağlamlığına ziyan qətirir.

MINERAL FERTILIZERS AND HUMAN HEALTH!!!
The world’s population is projected to exceed 9.1 billion by 2050. To feed the growing world’s population, further increases in productivity are essential. As a result, agriculture is one of the largest sectors of the economy of any country.
If current trends continue, by 2050, according to forecasts, world consumption of nitrogen will increase compared to today by 2.7 times, and phosphorus by 2.4 times. Increasing fertilizer use increases environmental stress.
According to studies, only 50% of fertilizers get to cultivated crops. The remaining 50% is involved in chemical processes in the soil or gets into the air and water.
Mineral fertilizers are inorganic compounds that contain nutrients necessary for plants. The substances that make up mineral fertilizers (nitrogen, phosphorus, potassium) are easily consumed by plants. This results in a significant increase in yield. On the other hand, the accelerated maturation of products due to mineral fertilizers leads to a decrease in the quality and deterioration of the taste of these products. At the same time, in soil with an excess content of fertilizers, degradation of the soil layer is observed.
Environmental pollution by agrochemical means, i.e. using mineral fertilizers, it has a multilateral negative impact on almost all parts of the biosphere, including water bodies, soil cover and the atmosphere. Along with this, mineral fertilizers are fraught with danger to human health. Thus, high doses of nitrogen fertilizers contribute to the accumulation of nitrates in plants. When eating plant foods containing a large amount of nitrates, a person can harm his body, because. nitrates under the influence of intestinal microflora are converted into toxic nitrites. This can lead to acute gastrointestinal disorders, poisoning, and chronic diseases. Also, in case of poisoning with these substances, the central nervous system suffers, the heart rate and respiration, the content of lactic acid, cholesterol, and leukocytes in the blood increase. Nitrites are able to interact with amines and amino acids, as a result of which they turn into nitrosamines, which cause cancer. An excess of fluorine causes such a chronic disease as fluorosis. It is expressed in a change in the tissues of the teeth and other bone formations. For example, in humans, at high doses (more than 2 mg/l), tooth enamel is destroyed, and at very high doses (8 mg/l), osteosclerosis of the skeleton occurs.
Mineral fertilizers also contain many harmful impurities (strontium, uranium, zinc, lead, mercury, cadmium). In the human body, they have a negative impact on organs such as the kidneys, liver, intestines, as well as on the circulatory system. So, for example, nitrates, in the human body, are converted to nitrites. Hemoglobin, under the influence of nitrites, turns into methemoglobin, which is not able to provide the body with oxygen. Excessive nitrite content provokes the development of malignant tumors, disrupts the immune system and increases the risk of embryo mutations.
Thus, mineral fertilizers, especially if they are used incorrectly, in excess, harm the ecological state of the environment and human health.